Моите Птици - канарчета, хибриди
  Заглавна Страница   Форум   Помощ Търси Галерия Вход Регистрирай  
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Щиглец  (Прочетена 17713 пъти)
Serinus
Moderator
Newbie
*****
Неактивен Неактивен

Публикации: 14



« -: Март 12, 2008, 08:53:09 »

Щиглеца е една от любимите птици в Европа за отглеждане в клетка. Популярен кафезен обитател е в Италия, Белгия, Франция, Гърция и др. У нас в България се срещат три подвида, два постоянно - Carduelis balcanica и Carduelis carduelis, и един зимуващ Carduelis   major. Известни са кръстоски между първите два подвида, белезите на които са трудно доловими от не специалисти поради незначителните разлики между тях! Различията между трите подвида са ръст, яркост /чистота на цветовете/ и начин на пеене! Balcanica  e най дребен на ръст, с невзрачно оперение, но с една от най добрите песни. Carduelis е средния вид, с ярко оперение и добри вокални възможности, най често употребяван за хибридизации. Major, е най красив и едър, но с по бедна песен. Това е с две думи от мен, ще се радвам ако продължиме темата!       
« Последна редакция: Март 20, 2008, 12:16:46 от Serinus » Активен
todpetrov
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 10


« Отговор #1 -: Март 18, 2008, 06:01:01 »

Мисля ,че ако имаше и възможност да се сложат няколко снимки ще е по - добре  happy
Активен
Serinus
Moderator
Newbie
*****
Неактивен Неактивен

Публикации: 14



« Отговор #2 -: Март 19, 2008, 11:41:33 »

В нета няма толкова подробни снимки, или поне аз не мога да намеря! Единствения вариант да се видят е някой подробен определител, например английския Колинз!
Активен
shikata
Administrator
Newbie
*****
Неактивен Неактивен

Публикации: 35



« Отговор #3 -: Март 19, 2008, 07:13:27 »

Сега малко и от мен, напоследък нямам много свободно време но и това се случва   happy
Подробни снимки на подвидовете търсих и аз, засега без успех, ако намеря ще ги публикувам.

                                          Carduelis carduelis major



              мъжки щиглец                                    женски щиглец

   младите птици

Разпространение: Югозападен Сибир
Размер : приблизително 15 см.
Описание:
При щиглеца съществува възрастов диморфизъм. При възрастните темето и тилът са черни, главата около клюна (маска) са червени. Гърбът е шоколадовокафяв, крилата са черни с едри жълти петна. Отдолу са бели със светлокафяви гърди. Младите са кафяви с много щрихи.
Определянето на пола, по принцип, е трудно. Първо, поглеждам червената маска. На мъжкия тя е по-голяма и завършва на права черта зад окото. На женската е по-малка и едва стига края на окото и то само в средата, напред към клюна е като триъгълник. Другият по-сигурен начин за мен е рамената на птиците. На женските перата на раменете са по вкафяво и сиво, а при мъжките са чисто черни.

мъжки         женска   
                       
Снимки : John Quatro

Другото, което съм забелязал като разлика, е че при женската черното по тила е размесено с пера, биещи в кафяво. При мъжките черното образува рязка граница с кафявия гръб.

       
Активен

todpetrov
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 10


« Отговор #4 -: Април 07, 2008, 09:25:01 »

Някой да познава хора който да отглеждат и 3-те подвида ако има такъв човек може да се направят снимки и да се публикуват  happy
Активен
Serinus
Moderator
Newbie
*****
Неактивен Неактивен

Публикации: 14



« Отговор #5 -: Април 08, 2008, 10:06:17 »

Тоше, има такива хора ама не им се занимава да правят снимки.  happy
Активен
shikata
Administrator
Newbie
*****
Неактивен Неактивен

Публикации: 35



« Отговор #6 -: Април 24, 2008, 09:09:18 »

         Това си е моята най - голяма слабост, просто не се въздържах да не пусна това клипче  Cheesy

                                 

                              Щиглец - кратко видео
Активен

nightingale
profesional
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 3


« Отговор #7 -: Април 28, 2008, 06:32:01 »

Ето това е единия подвид който макар и рядко зимува в България.Другите два много си приличат и е трудно да се различат по снимки. happy happy happy happy happy
Активен
nightingale
profesional
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 3


« Отговор #8 -: Април 28, 2008, 06:35:12 »

Както се вижда от втората снимка ,черното по главата почти липсва.
Активен
shikata
Administrator
Newbie
*****
Неактивен Неактивен

Публикации: 35



« Отговор #9 -: Април 28, 2008, 08:36:08 »

Снимки са повече от чудесни и се радвам че си ги публикувал  good
Скоро ще пусна галерия за потребителите и там ще може да качваме такива красоти  happy
Активен

Serinus
Moderator
Newbie
*****
Неактивен Неактивен

Публикации: 14



« Отговор #10 -: Април 29, 2008, 06:32:55 »

Тишо, това не е ли сивоглав щиглец, който въобще не се среща в България, и е отделен подвид извън изброените три?
Активен
nightingale
profesional
Newbie
*
Неактивен Неактивен

Публикации: 3


« Отговор #11 -: Април 29, 2008, 12:30:35 »

Да така е . среща се предимно в Азия.Но има регистрирани отделни птици които са зимували тук.Простете помислих ,че това е единият подвид за който говорихте.И аз търсих но напразно.
Активен
Tags:
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Search Engine Optimisation (SEO) seo google Display Pagerank YooBG - ??????????? ?????? Elate v Bulgariantop.com i glasuvaite za tozi sait .: BGtop.net :. Elate v BG TOP.com i glasuvaite za tozi sait!!!
BG Direktoriq BG Directory
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
TinyPortal v0.9.8 © Bloc | Sitemap
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Страницата е създадена за 0.365 секунди с 28 запитвания.

Google visited last this page Април 03, 2024, 03:57:21